Hoşgeldin Misafir. Oturum aç or Üye ol

0 Cevaplar

Zeolit Nedir?

Soran: 80 görüntülenme MALZEMELER

Zeolitler, yapılarının gereği kristalize olmaları ve kimyasal özellikleri ile günümüz endüstrisinin çok önemli hammaddeleri içerisinde bulunur. Zeolit, çok küçük gözeneklere sahip yapılı malzemelerdir. Gerek dogal zeolit olarak gerek ise sentetik zeolit olarak geniş teknolojik ve bilimsel tabanı oluştururlar. Yapıları ve kimyasal özellikleri ile iyon değiştirici, moleküler elek ve absorban alanlarda pek çok kullanım alanına sahiptir.

Zeolitik tüf yatakları, birçok ülkede puzzolanik ham madde olarak da kullanılmaktadır. Zeolit puzzolanlar, beton ürünlerinin yer altı su korozyonunun etkisinde kaldığı hidrolik çimentolarda önem gösteren uygulamalar bulunmaktadır. Zeolitlerin sulu alt yapılarda puzzolan çimento üretimi sırasında kullanılıyor olması, yüksek silis barındırmaları sebebiyle betonun katılaşma sürecindeki açığa çıkmakta olan kirecin nötrleşmesini sağlar.

Zeolitler kil tabakalarında ve volkanik yapıdaki kayalıklarda bulunmaktadır. Zeolit; insan tarım ve hayvan sağlığı, ısıtma, soğutma, petrol, kimya, su arıtma, endüstri, nükleer endüstri temizlik malzemeleri ve inşaat sanayisinde kullanılmaktadır .

Doğal zeolitlerin kullanılması ile birlikte elde edilmiş olan hafif yapı malzemeleri, yüksek ısı yalıtım özelliğine sahip olması ile ısıtma ve soğutma sistemlerinin ilk yatırımlarında tasarruf sağlayacağı gibi yapıların kullanım süreleri boyunca da ortaya çıkan enerji harcamalarında çok önemli tasarruflar sağlayacaktır.

Soruya Cevap Ver