Hoşgeldin Misafir. Oturum aç or Üye ol

0 Cevaplar

Ultrases Geçiş Hızı Yöntemi (UPV)

Soran: 46 görüntülenme Son Sorular

Ultrases geçiş hızı yöntemi, 60 yılı aşkın bir süredir betonun kalitesini değerlendirmek için başarıyla kullanılmıştır. Bu yöntem, iç çatlama ve diğer kusurların yanı sıra, zararlı kimyasal ortamdan kaynaklanan, donma ve çözülme gibi betondaki değişikliklerin tespitinde de kullanılmaktadır.

Ultrases geçiş hızı yöntemi, beton numune üzerine gönderilen ultrases dalgalarının bir gönderme ve alma noktası arasında yayılması için geçen süreyi ölçerek beton basınç dayanımının tahmin edilmesini sağlar. Ultrases geçiş hızı yöntemi kullanılarak, beton numunelerin yerinde betonun dayanımını tahmin etmek mümkündür.

Ultrases geçiş hızı yöntemiyle, bir malzemenin elastik özellikleri, önceden belirlenmiş korelasyonlar, bilinen modeller ve matematiksel ilişkiler kullanılarak belirlemek için kullanılmaktadır. Bu yöntemle ayrıca ultrases dalgalarının geçiş özellikleri gözlemlenerek malzemedeki kusurlarının ve hasar derecelerinin tespit edilmesi mümkündür.

Ultrases geçiş hızı yönteminde, test edilen beton elemana zarar vermeyecek mekanik dalgalar kullanıldığı için gerçekten tahribatsız bir yöntemdir. Bir test numunesi, aynı şartlarda tekrar tekrar test edilebilir, bu da yapısal değişikliklere uzun süre dayanan betonun izlenmesi için önemli bir avantaj sunmaktadır.

Soruya Cevap Ver