Hoşgeldin Misafir. Oturum aç or Üye ol

0 Cevaplar

Sismik İzolasyon Maliyeti Yüksek midir? Fiyatı Nedir?

Soran: 152 görüntülenme MALZEMELER

Sismik izolasyon maliyetleri günümüz koşullarında biraz yüksek olsa da genel bina-inşaat-yenileme maliyetleriyle karşılaştırıldığında uygulanması mümkün görülebilmektedir.

Sismik izolasyon (taban yalıtımı), etkin deprem kuvvetlerini azaltarak yapıda meydana gelen hasarları azaltır. Yapıların, depremlerin zararlı etkilerine karşı korunmalarında gelişmiş bir teknoloji olan sismik izolasyon kullanımı hem Türkiye’de hem de dünyada giderek artmaktadır.

Sismik izolatörlerin iki amacı vardır: ilki yapı bütünlüğünü korumak iken ikincisi yapı içeriğini kat ivmelerini azaltarak korumak ancak taban yer değiştirmesini pratik ve ekonomik limitlerin altında tutmaktır.

Sismik izolatörlü yapılarda, bir deprem durumunda deformasyon çoğunlukla, rijit üstyapının
altına yerleştirilmiş olan izolasyon sisteminde yoğunlaşmaktadır.

Sismik izolatör maliyetlerine gelirsek;

“Sismik izolasyon maliyeti ne kadar?”

Mevcut durumda deprem izolatörleri 5-10.000$  dolaylarında bulunuyor, fakat gerek yapılan çalışmalar gerekse de ihtiyacın artması nedeniyle her geçen gün sismik izolatör fiyatları düşmektedir. Deprem izolatörü maliyetlerinin düşmesi ve bu sistemin ülkemizde yaygınlaşması ile artık deprem kaynaklı can ve mal kaybı tehlikesi ve endişesi önemli ölçüde azalacaktır.

Soruya Cevap Ver