Hoşgeldin Misafir. Oturum aç or Üye ol

0 Cevaplar

Daha Önceden Yapılmış Mevcut Binaya Sismik İzolatör Takılabilir mi?

Soran: 782 görüntülenme MALZEMELER

Mevcut binaya sismik izolatör takmak mümkündür ve ülkemizde de birçok örneği vardır.

Mevcut binaya deprem izolatörü takarken öncelikle kolonlar hirdolik krikolar yardımıyla askıya alınır. Daha sonra kolonlar uygun yerlerinden kesilerek sismik izolatörler yerleştirilir. Bu işlem sırasında çoğu zaman yapının, binanın boşaltılması dahi gerekmez. Yapı, mevcut işleyişine devam edebilir.

sismik-izolatör mevcut-binaya-izolatör sismik-izolatör-eski-bina

Dolayısıyla sismik izolatörler aynı zamanda güçlendirme amaçlı da kullanılabilmektedir. Örneğin İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nin inşaatı henüz devam ederken  1999 İzmit ve Düzce depremleri meydana gelmiş ve inşa halindeki terminal binası hasar görmüştür.

Deprem öncesi geleneksel yöntemlerle inşa edilen yapı deprem olduğunda kaba inşaatı tamamlanmış durumdaydı ve bu depremde hasar aldı. Terminal binası 18 adet bloktan oluşmaktaydı.

Bu 18 blok uygun yöntemler ile birleştirilmiş ve tüm kolonları mantolanarak güçlendirilmiştir. Daha sonra çatı sistemi hidrolik kriko yardımı askıya alınarak mantolanmış kolonlar kesilmiş ve 162 adet sürtünmeli sarkaç tipindeki izolatörler çatı ile kolon arasına yerleştirilmiştir.

Bir diğer örnek olarak da Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminali verilebilir. 411 adet kolon kesilerek kurşun çekirdekli kauçuk sismik izolatör birimi yerleştirilmiştir. Aynı şekilde yapının perdeleri kesilmiş ve deprem izolatörü olarak kayıcı mesnetler yerleştirilmiştir.

Sadece havalimanları hastaneler için değil aynı zamanda mevcut konutlarda ve tarihi yapılarda da sismik izolasyon ekleme uygulamaları yapılmaktadır.

Ülkemizde de sismik izolatör kavramı gitgide benimsenip kabul görmüştür ve mevcut durumda deprem bölgelerindeki hastaneler sismik izolasyonlu olarak inşa edilmektedir. Türkiye’de sismik izolasyon teknolojisi, özellikle 1999 Kocaeli depreminden sonra deprem koruması olarak hızlı bir şekilde uygulanmaya başlanmıştır. İstanbul’daki Başıbüyük Eğitim ve Araştırma hastanesi sismik izolasyon ile güçlendirilmiş dünyadaki en büyük hastanedir. 1552 adet sismik izolatör kullanılarak 2017 yılında tamamlanan 430000 m2’lik Adana Entegre Sağlık Kampüsü projesi sismik izolasyon sisteminin kullanıldığı dünyadaki en büyük hastanedir

Soruya Cevap Ver